Fotoğrafa Övgü

Fotoğrafa Övgü

Bir AFSAD yayını olan "Kontrast" dergisinin Kasım-Aralık 2012 tarihli 32. sayısında Murathan Mungan'ın "Fotoğrafa Övgü" adlı şiiri yer almaktadır.
Ret ve İnkar Kültürü

Ret ve İnkar Kültürü

Birikim dergisinin Haziran-Temmuz 2012 tarihli 278/279. sayısında Murathan Mungan'ın "Ret ve inkar kültürü" başlıklı yazısı yer almaktadır.
İnternet adresleri, twitter, facebook hakkında

Murathan Mungan'ın kendisi tarafından kullanılan resmi twitter hesabı "mungan_murathan"dır. "munganmurathan" ve "m_mungan" hesapları ise, "murathanmungan.com" denetim paneli ekibi tarafından uyarı, bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi internet ortamında Murathan Mungan'a ait olmayan birçok söz ve dize, onun imzasıyla dolaşmaktadır. Sitemiz tarafından yönetilen ve yetkilendirilen "munganmurathan" ve "m_mungan" hesapları, sanal ortamdaki bu yakıştırma sözler konusunda kuşku, dikkat ve duyarlılık oluşturmak amacıyla zaman zaman uyarılarda bulunmaktadır.

Murathan Mungan'ın tek resmi /official "facebook" hesabı "Murathanmungancom"dur. Bilginize.
"Şiir Kitabım 1"den poetik notlar

"Sözcükler" dergisinin Ocak-Şubat 2012 tarihli 35. sayısında, Murathan Mungan'ın ileride "Şiir Kitabım 1"de yer alacak şiir ve poetika üzerine yazdığı kısa notlardan 13 parça yayımlanmıştır.189 Sayfa'dan

<em>189 Sayfa</em>'dan

"Varlık" dergisinin Aralık 2011 tarihli 1251. sayısında Murathan Mungan'ın "189 Sayfa'dan" başlığı altında 28 parça "kısa yazı"sıyla Tamer Kütükçü'nün "Neo-Klasik Bir Metin: 'Şairin Romanı' " başlıklı yazısı yer almaktadır.
Poetik notlar

Poetik notlar

yasakmeyve dergisinin Kasım-Aralık 2011 tarihli 53. sayısında, Murathan Mungan'ın ileride "Şiir Kitabım 1"de yer alacak olan şiir ve poetika üzerine yazdığı kısa notlar "25 küçük parça" başlığıyla yer almaktadır.189 Sayfa'dan parçalar

<em>189 Sayfa</em>'dan parçalar

"Notos" dergisinin Aralık 2011-Ocak 2012 tarihli 31. sayısında "Kağıt Gemiler" başlığı altında, Murathan Mungan'ın 2012 yılında yayımlanacak olan 189 Sayfa adlı kitabından parçalar yer almaktadır.Özel dosya

Özel dosya

Bursa'da yayımlanan "çinikitap" dergisi 10. sayısında "Şairin Romanı ekseninde Murathan Mungan romancılığı" başlıklı bir dosya hazırlamış.
Halide Yıldırım, Şeyhmus Diken, Perihan Baykal, Pelin Yılmaz, Ruhsar Karaoğlu Uçar, Hülya Soyşekerci imzalı yazılar yer alıyor.
Aşk ve Fotoğraf

Aşk ve Fotoğraf

Afsad'ın yayın organı olan aylık dergi "Kontrast"ın Kasım-Aralık 2011 tarihli 26. sayısında Murathan Mungan'ın "Aşk ve Fotoğraf" başlığı altında dört metni yer almaktadır. 
"Kağıt Gemiler" yüzmeye devam ediyor

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Ekim – Kasım 2011 tarihli 30. sayısında Murathan Mungan'ın ileride yayımlanacak olan 189 Sayfa adlı kitabında yer alacak 20 parça yazı "Kağıt Gemiler" başlığı altında yer almaktadır.Yazının açık sularında "Kağıt Gemiler"

Yazının açık sularında

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Haziran – Temmuz 2011 tarihli 28. sayısında Murathan Mungan'ın ileride yayımlanacak olan 189 Sayfa adlı kitabında yer alacak 24 parça yazı "Kağıt Gemiler" başlığı altında yer almaktadır."Özel bir erkek"

"Harper's Bazaar" dergisinin Haziran 2011 tarihli 6. sayısında "Şairin Dünyası" başlığıyla Ahenk Göklü'nün Murathan Mungan ile yaptığı bir söyleşi yer almaktadır. Kapakta "Özel bir erkek" başlığı kullanılmış."Şair ve Okuru"

yasakmeyve dergisinin Mayıs / Haziran 2011 tarihli 50. sayısında, "Şair ve Okuru" köşesinde Fırat Demir, "Örselenmiş bir çocukluk işte benim bütün hikayem" başlığıyla Murathan Mungan şiirini değerlendiriyor.
Söyleşi, yazı, kapak

Söyleşi, yazı, kapak<br />

Milliyet Sanat dergisinin Mayıs 2011 tarihli 626. sayısında Miraç Zeynep Özkartal'ın Murathan Mungan'la yaptığı "Önce ödedik sonra yaşadık diyelim..." başlıklı bir söyleşi; Ömer Türkeş'in "Şairin ütopyası" başlıklı bir yazı yer almaktadır.

Ayrıca derginin yayın yönetmeni Filiz Aygündüz "Ayda bir" köşesindeki "Kalem" başlıklı yazısında Mungan'dan söz etmektedir.
"Bu roman şiire saygı sunuyor"

"Milliyet" gazetesinin "Kitap" ekinin Nisan 2011 tarihli 66. sayısında Sevin Okyay'ın Şairin Romanı üzerine yazdığı "Bu roman şiire saygı sunuyor" başlıklı yazısı yer almaktadır.
"Hayat bana bir aşk borcun var"

"Aktüel" dergisinin 14-27 Nisan tarihli 241. sayısında Murathan Mungan'ın Şairin Romanı'nın yayımlanması nedeniyle Göksan Göktaş ile yaptığı röportaj, "Hayat bana bir aşk borcun var" başlığıyla yer alıyor.
"Arenayla opera arasındaki bir hayat benimkisi"

"Radikal" gazetesi "kitap" ekinin 8 Nisan 2011 tarihli 525. sayısında Cem Erciyes'in Şairin Romanı nedeniyle Murathan Mungan'la yaptığı röportaj "Arenayla opera arasındaki bir hayat benimkisi" başlığıyla, kitapla ilgili yazdığı yazı ise "Mungan'ın en iyi kitaplarından biri" başlığıyla yayımlanmıştır.

Röportajı okumak için tıklayın...
"Cüret ve akraba tutumlar"

Yayımının 1. yıldönümünü "Cüretkar 1 yıl" başlığıyla kutlayan "Vogue" dergisinin Mart 2011 tarihli sayısında Murathan Mungan'ın  "Cüret ve akraba tutumlar" başlıklı yazısı yer almaktadır."Uçakta"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Mart – Nisan 2011 tarihli 30. sayısında Murathan Mungan'ın "Uçakta" adlı kısa öyküsü yer almaktadır.
"Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi"

Murathan Mungan'ın cinsel politika merkezli yazılarından oluşacak bir kitap için kaleme aldığı "Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi" başlıklı deneme, Kaos GL dergisinin Ocak-Şubat 2011 tarihli 116. sayısında yayımlanmıştır."Gardaki Kadın ya da Meçhul Hikaye"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Ocak - Şubat 2011 tarihli 29. sayısında Murathan Mungan'ın "Gardaki Kadın ya da Meçhul Hikaye" adlı kısa öyküsü yayımlanmıştır."Bana annemi anlat"

altyazı dergisinin Kasım 2010-Ocak 2011 tarihli "Filmlerle Yaşayanlar" başlığıyla yayımlanan özel sayısında Murathan Mungan'ın yazmakta olduğu kitabındaki "Bana annemi anlat" adlı öyküsünden bir parça yer almaktadır."Gömleklerin gücü" ve diğerleri

İki aylık edebiyat dergisi Notos'un Aralık 2010-Ocak 2011 tarihli 25. sayısında Murathan Mungan'ın "Kağıt Gemiler" başlığı altında kısa yazıları yer almaktadır."post rock post metal post eylül şarkı"

"BİR+BİR" dergisinin Ekim 201 tarihli 7. sayısında Murathan Mungan'ın 2006'da "şarkı sözü" niyetine yazdığı "post rock post metal post eylül şarkı" arka kapakta yer almaktadır."Sadrazamın gözleri"

"Varlık" dergisinin Kasım 2010 tarihli 1238. sayısında Murathan Mungan'ın önümüzdeki aylarda yayımlanacak olan Stüdyo Kayıtları adlı denemeler kitabından "Sadrazamın gözleri" başlıklı yazı yer almaktadır."Yerli Olmak"

"kitap-lık" dergisinin Kasım 2010 tarihli 143. sayısında Murathan Mungan'ın önümüzdeki aylarda yayımlanacak olan Stüdyo Kayıtları adlı denemeler kitabından "Yerli olmak" adlı yazı yer almaktadır.yasakmeyve'de "yükdüşüm"

yasakmeyve'de

İki ayda bir yayımlanan "yasakmeyve" dergisinin Temmuz-Ağustos 2010 tarihli 45. sayısında Murathan Mungan'ın sonbahar aylarında yayımlanacak olan Gelecek kitabının kapanışında yer alan "yükdüşüm" adlı uzun şiiri yayımlanmıştır.Varlık'ta 3 Şiir

Varlık'ta 3 Şiir

Varlık dergisinin Temmuz 2010 tarihli 1234. sayısında Murathan Mungan'ın sonbahar aylarında yayımlanacak olan Gelecek kitabında yer alan "fırtınanın kaplanları", "yol sisi", "kullanılmış haritalar" adlı 3 şiiri yer almaktadır.kitap-lık'ta 8 şiir

kitap-lık'ta 8 şiir

kitap-lık dergisinin Temmuz-Ağustos 2010 tarihli 140. sayısında Murathan Mungan'ın sonbahar aylarında yayımlanacak olan Gelecek kitabından "Peçe", "Vesile", "Kabul katına", "Yanıcı madde", "Haz ve yazı", "Hece taşları", "Dil Serap", "Saydıkça" adlı 8 şiiri yayımlanmıştır.Sözcükler'de bir kez daha 9 şiir

Sözcükler'de bir kez daha 9 şiir

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Temmuz - Ağustos 2010 tarihli 26. sayısında Murathan Mungan'ın sonbahar aylarında yayımlanacak olan Gelecek kitabından "Dünya ", "Nehrin öyküsü", "Carmel", "Yaka", "Karınca", "Olanaksızlık alanı", "Görünmenin elementleri", "Emanet alanı", "Bir noksanlık dramı" başlıklı dokuz şiiri yer almaktadır.
Yakın dostum uzak akrabam Ang Lee

Yakın dostum uzak akrabam Ang Lee

Altyazı Dergisinin Mayıs 2010 tarihli 95. sayısında Murathan Mungan'ın "Yakın dostum uzak akrabam Ang Lee" başlıklı yazısı yer almaktadır. Bu yazı, yazarın bu yıl içinde yayımlanacak olan Stüdyo Kayıtları kitabında yer alacaktır.227 Sayfa'dan son notlar

<em>227 Sayfa</em>'dan son notlar

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Nisan - Mayıs 2010 tarihli 21. sayısında Murathan Mungan'ın beşi nisan ayında yayımlanacak olan 227 Sayfa adlı kitabından yer alan altı yazı "Kağıt Gemiler" başlığı altında yer almaktadır.Katlanmış yirmi parça kâğıt

Katlanmış yirmi parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Mart 2010 tarihli 612. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış yirmi parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.227 Sayfa'dan Parçalar

<em>227 Sayfa</em>'dan Parçalar

kitap-lık dergisinin Mart 2010 tarihli 136. sayısında Murathan Mungan'ın yakında yayımlanacak olan 227 Sayfa adlı kitabından dört parça yazı yer almaktadır.227 Sayfa'dan Notlar

<em>227 Sayfa</em>'dan Notlar

Varlık dergisinin Mart 2010 tarihli 1230. sayısında Murathan Mungan'ın yakında yayımlanacak olan 227 Sayfa adlı kitabından on kısa yazı yer almaktadır.Yeni Kağıt Gemiler

Yeni Kağıt Gemiler

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Şubat - Mart 2010 tarihli 20. sayısında Murathan Mungan'ın yakında yayımlanacak olan "227 Sayfa" adlı kitabından on bir kısa yazısı "Kağıt Gemiler" başlığı altında yer almaktadır."Şiir Kitabım"dan 12 parça yazı

İki aylık şiir dergisi yasakmeyve'nin Ocak-Şubat 2010 tarihli 42. sayısında Murathan Mungan'ın ileride "Şiir Kitabım" adıyla yayımlamayı düşündüğü; şiir sanatı üzerine notlar, kısa yazılar, fragmanlardan oluşan kitabından seçilmiş 12 kısa yazı yer almaktadır.Katlanmış yirmi bir parça kâğıt

Katlanmış yirmi bir parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Şubat 2010 tarihli 611. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış yirmi bir parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Beş kısa yazı

Beş kısa yazı

Kaos GL dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 110. sayısında Murathan Mungan'ın önümüzdeki aylarda yayımlanacak kitabından seçilmiş beş kısa yazı derginin koyduğu "Şeker-leme" başlığı altında yayımlanmıştır.Gösteri dergisi'nde üç şiir

Gösteri dergisi'nde üç şiir

Gösteri dergisi'nin Sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) 2009 tarihli 299. sayısında Murathan Mungan'ın "Hermes'in Kayıp Sözleri" başlıklı uzun şiirinin V., VI., VII. bölümleri yayımlanmıştır.kitap-lık'ta 4 şiir

kitap-lık'ta 4 şiir

kitap-lık dergisinin Ocak 2010 tarihli 134. sayısında Murathan Mungan'ın "Melek eli hatırlama", "Erken", "Ulak yolu", "Uzak" adlı 4 şiiri yayımlanmıştır.Katlanmış yirmi parça kâğıt

Katlanmış yirmi parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ocak 2010 tarihli 610. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış yirmi parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Sözcükler dergisinde yine 9 şiir

Sözcükler dergisinde yine 9 şiir

Sözcükler dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 23. sayısında Murathan Mungan'ın "At'lanmış kural", "Şiirle", "Dilsizken", "Kanıt, sonra dil", "Pay", "Yazdıklarım", "Pelesenk", "Olanaksızlık alanı", "Böylelikle" başlıklı dokuz şiiri yer almaktadır.Katlanmış altı parça kâğıt

Katlanmış altı parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Aralık 2009 tarihli 609. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış altı parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Kâğıt Gemiler

Kâğıt Gemiler

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Aralık 2009 - Ocak 2010 tarihli 19. sayısında Murathan Mungan'ın ileride iki ayrı kitabına dağılacak olan on kısa yazısı "Kâğıt Gemiler" başlığı altında yer almaktadır.kitap-lık'ta 6 şiir

kitap-lık'ta 6 şiir

kitap-lık dergisinin Kasım 2009 tarihli 132. sayısında Murathan Mungan'ın "Soğanın zarları", "Kabul", "Dal", "Kararma", "Maden", "Biriktirilenler" yer almaktadır.Varlık'ta yine 4 Şiir

Varlık'ta yine 4 Şiir

Varlık dergisinin Kasım 2009 tarihli 1226. sayısında Murathan Mungan'ın "geçit", "red, ima, sonra", "erte", "delfi'de" adlı dört şiiri yer almaktadır.Sözcükler'de 7 şiir

Sözcükler'de 7 şiir

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Kasım-Aralık 2009 tarihli 22. sayısında Murathan Mungan'ın "Şimdi", "Peş", "Sabit problem", "Ağacın gözleri", "Gemici Cüzdanı", "Ahkam ehli" ve "Aşk ve kin" başlıklı yedi şiiri yer almaktadır.Katlanmış dokuz parça kâğıt

Katlanmış dokuz parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Kasım 2009 tarihli 608. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış dokuz parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış yirmi parça kâğıt

Katlanmış yirmi parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ekim 2009 tarihli 607. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış yirmi parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış on üç parça kâğıt

Katlanmış on üç parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Eylül 2009 tarihli 606. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on üç parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır."Trabzon Burması" eXchanges'da

Altbaşlığı "Journal of Literary Translation" olan eXchanges, 2003'ten beri çeviri edebiyat yayını yapan bir internet dergisidir. Tema seçilen bir üst başlık etrafında üç ayda bir sayı yenileyen derginin, "Mirrors & Masks" başlıklı İlkbahar 2009 sayısında Murathan Mungan'ın bir öyküsüne yer veriyor. http://exchanges.uiowa.edu/trabzon-weave/ adresine girenler karşılarında Murathan Mungan'ın Kadından Kentler kitabında yer alan "Trabzon Burması" adlı öyküsünün Aron Aji tarafından yapılan İngilizce çevirisini bulacaklardır.Islık

Islık

Notos Öykü dergisinin Haziran / Temmuz 2009 tarihli 16 sayısında Murathan Mungan'ın bu yıl yayımlanacak Eldivenler, hikâyeler kitabında yer alan "Islık" adlı öyküsü yer alıyor."Magma" Freitext dergisinde

Almanya'nın kendini "hibrid ve transkültürel bir açıdan toplumsal, kültürel gelişimlere bakan dergi" olarak tanımlayan; felsefi, bilimsel yazılara, denemelere ve yazınsal ürünlere yer veren, özellikle genç kuşak tarafından ilgiyle izlenen Freitext dergisinin Nisan 2009 tarihli 13. sayısında Murathan Mungan'ın Metal kitabında yer alan "Magma" şiiri Yücel Sivri'nin çevirisiyle yayımlanmıştır. info@freitext.com'dan dergiyi ısmarlamak mümkündür. (www.freitext.com)"Sizden Saklı"

Murathan Mungan'ın Mırıldandıklarım kitabında yer alan "Sizden Saklı" adlı şiirinin Barbara Aktan tarafından "Ukrty przed wami" adıyla yapılan Lehçe çevirisi, çeviri edebiyatı dergisi çn'nin Ocak 2009 tarihli 7. sayısında yer almıştır.Kerim

Kerim

Mühür dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 23. sayısında Murathan Mungan'ın "Kerim" adlı şiiri yer almaktadır.Hiza Halay Haset

Hiza Halay Haset

Birikim dergisinin Aralık 2008-Ocak 2009 tarihli 236 ve 237. sayısında Murathan Mungan'ın "Hiza Halay Haset" başlıklı yazısı yer almaktadır.kitap-lık'ta 4 şiir

kitap-lık'ta 4 şiir

kitap-lık dergisinin Ocak 2009 tarihli 123. sayısında Murathan Mungan'ın "Kuyuda", "Derin Kara", "Asıl", "Tane" adlı 4 şiiri yer almaktadır.Varlık'ta 4 Şiir

Varlık'ta 4 Şiir

Varlık dergisinin Ocak 2009 tarihli 1216. sayısında Murathan Mungan'ın "kamaşma", "çimenli tümsek", "dulda", "en baştan" adlı dört şiiri yer almaktadır.
Derginin bu sayısında ayrıca Tamer Kütükçü'nün "Kadının Sessizlikler içinde Sesi: Kadından Kentler" başlıklı söz konusu kitap üzerine bir yazısı yer almaktadır.Çavuş'un Sırrı

Çavuş'un Sırrı

Kaos GL dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 104. sayısında Murathan Mungan'ın "Çavuş'un Sırrı" başlıklı bir yazısı yer almaktadır.Katlanmış on iki parça kâğıt

Katlanmış on iki parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ocak 2009 tarihli 598. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on iki parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış yedi parça kâğıt

Katlanmış yedi parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Aralık 2008 tarihli 597. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış yedi parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Hermes'in Kayıp Sözleri

Hermes'in Kayıp Sözleri

Gösteri dergisi'nin Sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) 2008 tarihli 295. sayısında Murathan Mungan'ın "Hermes'in Kayıp Sözleri" başlıklı uzun şiirinin I., II., III. ve IV. bölümleri yayımlanmıştır.

Derginin bu sayısında aynı zamanda Eren Aysan'ın, "Kağıt Taş Kumaş'ta Geçmiş ve Gelecek İmgesi" başlıklı yazısı yer almaktadır. Yazı, adından da anlaşılacağı gibi Mungan'ın Kağıt Taş Kumaş adlı oyun kitabını konu ediyor.
Sözcükler dergisinde 10 şiir

Sözcükler dergisinde 10 şiir

Sözcükler dergisinin Kasım-Aralık 2008 tarihli 16. Sayısında Murathan Mungan'ın "Aklın Sineması", "Köstebeğin Uykusu", "Takvim Resmi", "Ölü Peçesi", "Bilmez mi", "Bırak Yağmur", "Nehrin Çatalında", "Tuz, Öfke", "Metreburç", "Aymak" başlıklı 10 şiiri yer almaktadır.Katlanmış on bir parça kâğıt

Katlanmış on bir parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Kasım 2008 tarihli 596. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on bir parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Müsamere Toplumu

Müsamere Toplumu

Birikim dergisinin Ekim 2008 tarihli 234. sayısında Murathan Mungan'ın "Müsamere Toplumu" başlıklı yazısı yer almaktadır.Kötü Adam Kötü Kadın Aşkı Üzerine Küçük Bir Film

Kötü Adam Kötü Kadın Aşkı Üzerine Küçük Bir Film

kitap-lık dergisinin Ekim 200 tarihli 120. sayısında Murathan Mungan'ın "Kötü Adam Kötü Kadın Aşkı Üzerine Küçük Bir Film" adlı bir öyküsü yer almaktadır.Varlık'ta 9 şiir

Varlık'ta 9 şiir

Varlık dergisinin Ekim 2008 tarihli 1213. sayısında Murathan Mungan'ın "günsüzün", "kaçan top", "ela", "erirse", "bir ikindi", "eşik, keder", "tren kömürü", "delta", "limon" adlı 9 şiir yer almaktadır.Eşyanın Anahtar Olması

Eşyanın Anahtar Olması

Notos öykü dergisinin Ekim-Kasım 2008 tarihli 12. sayısında Murathan Mungan'ın "Eşyanın Anahtar Olması" adlı öyküsü yer almaktadır.Katlanmış sekiz parça kâğıt

Katlanmış sekiz parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ekim 2008 tarihli 595. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış sekiz parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.
Kar Prensi, Maske

Kar Prensi, Maske

Farklı ülkelerden ünlü yazarların, şairlerin yapıtlarının profesyonel çevirmenler tarafından İngilizceye kazandırılmasıyla bir kültürlerarası buluşma çerçevesi kurmayı amaçlayan; 1994 yılından bu yana yılda bir kez yayınlanan ve her sayısını bir temaya ayıran Two Lines dergisinin "Strange Harbors" başlıklı bu yılki sayısında Murathan Mungan'ın iki şiirine yer veriliyor. Başkalarının Gecesi kitabından "Kar Prensi", Metal kitabından "Maske" Aron Aji çevirisiyle okura sunuluyor.
"Focus on Turkish Poetry" başlığı altında Türk şiirine odaklanan özel bir dosyada ise Gülten Akın ile Zeynep Uzunbay'ın şiirlerinin çevirisi, Cunda Translation Workshop olarak belirtilirken, Seyhan Erözçelik ve Sami Baydar'ın şiirleri Murat Nemet-Nejat çevirisiyle yer alıyor.
Katlanmış on dokuz parça kâğıt

Katlanmış on dokuz parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Eylül 2008 tarihli 594. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on dokuz parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış on sekiz parça kâğıt

Katlanmış on sekiz parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ağustos 2008 tarihli 593. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on sekiz parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış on beş parça kâğıt

Katlanmış on beş parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Temmuz 2008 tarihli 592. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on beş parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Ayrıntıları Önemsizleştirmek, Durumları Seyreltmek

Ayrıntıları Önemsizleştirmek, Durumları Seyreltmek

Çeviri Edebiyat Dergisi Ç.N'nin 6. sayısında Murathan Mungan'ın "Ayrıntıları Önemsizleştirmek, Durumları Seyreltmek" başlıklı bir yazısı yer almaktadır.Gösteri'de 4 şiir

Gösteri'de 4 şiir

Gösteri dergisinin İlkbahar 2008 tarihli 293. sayısında Murathan Mungan'ın "Suyla Yanılan", "Çöl", "Seher, Yıldızı", "İkmal, İhmal ve Diğerleri" adlı dört şiiri yer almaktadır.Bütün taşra Istanbul'a bakıyor

Bütün taşra Istanbul'a bakıyor

Varlık dergisinin Mayıs 2008 tarihli 1208. sayısında Gülce Başer'in gerçekleştirdiği bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.kitap-lık'ta 1 şiir

kitap-lık'ta 1 şiir

Kitaplık dergisinin Şubat 2008 tarihli 113. sayısında Murathan Mungan'ın "Sabahın Sütü" adlı şiiri yer almaktadır.Yazımı Sürekli Ateşe Atarak İlerledim

Yazımı Sürekli Ateşe Atarak İlerledim

Notos Öykü dergisinin Nisan-Mayıs 2008 tarihli 9. sayısında Nida Nevra Savcılıoğlu'nun gerçekleştirdiği "Yazımı Sürekli Ateşe Atarak İlerledim" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Amok Koşucusu

Amok Koşucusu

Time Out dergisinin Nisan 2008 tarihli sayısında Zuhal Bekler'in gerçekleştirdiği "Amok koşucusu" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Akıllı Kadın Yalnız Kalmaya Mahkum

Akıllı Kadın Yalnız Kalmaya Mahkum

Elle dergisinin Nisan 2008 tarihli sayısında  Yeşim Çobankent'in gerçekleştirdiği "Akıllı Kadın Yalnız Kalmaya Mahkum" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Katlanmış on yedi parça kâğıt

Katlanmış on yedi parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Nisan 2008 tarihli 589. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on yedi parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Sözcükler dergisinde 9 şiir

Sözcükler dergisinde 9 şiir

Sözcükler dergisinin Mart-Nisan 2008 tarihli 12. Sayısında Murathan Mungan'ın "Görünmenin Karanlığı", "Tomurcuk", "Bakıştıkça", "Gerisi Ses", "Unutma Meleği", "Sular Seller", "Perçemli Sokak", "Bilmiyorsun", "Aheste" başlıklı 9 şiiri yer almaktadır.Katlanmış on dört parça kâğıt

Katlanmış on dört parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Mart 2008 tarihli 588. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on dört parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış on parça kâğıt

Katlanmış on parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Şubat 2008 tarihli 587. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Katlanmış on altı parça kâğıt

Katlanmış on altı parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Ocak 2008 tarihli 586. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde, yazarın ileride çeşitli kitaplara dağılacak olan kısalı uzunlu yazıları "Katlanmış on altı parça kâğıt" başlığı altında yayımlanmıştır.Ormancini

Ormancini

Notos Öykü dergisinin Aralık 2007 tarihli 7. sayısında Murathan Mungan'ın "Ormancini" yayımlanmıştır.

"Nabokov'un öyküsünden yola çıkarak" yıldız notuyla yayımlanan "Ormancini", tek başına bir metin ya da tasarlanan bir romanın ilk bölümü olarak okunabilir.
"İki dağ arasında ezilmeden"

Milliyet Sanat dergisinin Aralık 2007 tarihli  585. sayısında Gülten Akın'ın Murathan Mungan'ın Dağ kitabı üzerine "İki dağ arasında ezilmeden" başlıklı yazısı yer almaktadır.
kitap-lıkta 9 şiir

kitap-lıkta 9 şiir

kitap-lık dergisinin Kasım 2007 tarihli 110. sayısında Murathan Mungan'ın "Rıh ve Gazel", "Af", "Emanet", "Döner mi", "Kanat Pahası", "Nice Müslüman", "Üst Araması", "Bugün de Böyle Olsun", "Dağ ve Dağ" adlı 9 şiiri yayımlanmıştır.

Bu şiirler Mungan'ın önümüzdeki ay yayımlanacak olan Dağ kitabındandır.
Edebi Maratoncu

Edebi Maratoncu

Time Out İstanbul dergisinin Kasım 2007 tarihli 7. yıl 11. sayısında Ayşegül Tuna'nın gerçekleştirdiği "Edebi Maratoncu" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.
Başka bir yerden konuşmak

Başka bir yerden konuşmak

Üç ayda bir yayımlanan aralık dergisinin Ekim-Kasım-Aralık 2007 tarihli 1. sayısında Bülent Somay'ın gerçekleştirdiği "Başka bir yerden konuşmak lazım buradan değil" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır. Kırk Oda hikayelerinin Şehrazat'ı gibi

Kırk Oda hikayelerinin Şehrazat'ı gibi

Tempo dergisinin 25 Ekim 2007 tarihli 43. sayısının Kitap Eki'nde Nuray Soysal'ın gerçekleştirdiği "Kırk Oda hikayelerinin Şehrazat'ı gibi" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.
Aşk ve Fotoğraf

Aşk ve Fotoğraf

Gösteri dergisinin Sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) 2007 tarihli 291. sayısında Murathan Mungan'ın "Aşk ve Fotoğraf" başlıklı metninden üç bölüm yayımlanmıştır. Bu metinler yazarın ileride yayımlanacak Aşk adlı kitabında yer alacaktır.
Kanadının Altında

Kanadının Altında

Notos Öykü dergisinin Ekim-Kasım 2007 tarihli 6. sayısında Murathan Mungan'ın "Kanadının Altında" başlıklı bir metni yer almaktadır.
Bu metin, yazarın henüz yayımlanmamış Aşk adlı kitabının "Kedi Kapısı" bölümünde yer alacaktır. Bu bölümden üç metin daha önce Elli Parça içinde yer almıştı: "Uzun Yol", "Uyku", "Kedi ve Motosiklet". Bu bilgi birlikte okumak isteyenler için...Wagner Körfezi

Wagner Körfezi

Dünya Kitap Eki'nin 7 Eylül 2007 tarihli 191. sayısında, Murathan Mungan'ın yayımlanacak yeni kitabındaki "Wagner Körfezi" adlı öyküsünden birkaç bölüm yer alıyor. Kitap yayımlanmadan okumak isteyenler için...

Kitap hakkındaki "Üçüncü Halka Yirminci Yıl" başlıklı kısa tanıtım yazısının girişindeyse şöyle deniyor:

"Murathan Mungan'ın Kırk Oda adlı öykü kitabı ilk kez 1987'de yayımlanmıştı. Yazar daha o sıralar, zaman içinde kırk öyküden oluşacak bir büyük toplama çalıştığını söylüyordu. 1999'da Üç Aynalı Kırk Oda geldi. İlk kitaptan tam yirmi yıl sonra şimdi de Yedi Kapılı Kırk Oda geliyor.

Kırk birinci odanın eşiğine kadar sürecek yazı; sürüyor.
Sözcükler'de 8 şiir

Sözcükler'de 8 şiir

Sözcükler dergisinin Eylül-Ekim 2007 tarihli 9. Sayısında Murathan Mungan'ın "Güzel boş", "Gözleriniz de", "Çeki", "İhmal", "Kutup", "Görünürlüğün yüzü", "Delinince", "Süt çocuk"  adlı sekiz şiiri yer almaktadır.Yaz Gibisi Var mı?

Murathan Mungan'ın son öyküsü "Yaz Gibisi Var mı?" adını taşıyor.

"Sabah" gazetesi, bir süredir yayımladığı "Yaz Öyküleri" başlıklı diziyi 26 Ağustos 2007 Pazar günü yayımlayacağı bu öyküyle kapatıyor.
Dünyanın her yerinde entelektüeller korku nesnesidir

Dünyanın her yerinde entelektüeller korku nesnesidir

Altyazı dergisinin Temmuz - Ağustos 2007 tarihli 64. sayısında Fırat Yücel, Berke Göl, Zümrüt Burul'un birlikte gerçekleştirdikleri "Dünyanın her yerinde entelektüeller korku nesnesidir" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Sinema hakkında birçok şey

Sinema hakkında birçok şey

DIGITURK dergisinin Temmuz 2007 tarihli sayısında Beril Yalçın'ın gerçekleştirdiği "Sinema hakkında birçok şey" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Sinemaya büyülenmek için gidiyorum

Sinemaya büyülenmek için gidiyorum

Total Film dergisinin Haziran 2007 tarihli 5. sayısında Okan Arpaç'ın gerçekleştirdiği "Sinemaya büyülenmek için gidiyorum" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Filmleri hayatımızla seyrederiz

Filmleri hayatımızla seyrederiz

Milliyet Sanat Dergisi'nin Haziran 2007 tarihli 579. sayısında Alin Taşçıyan'ın gerçekleştirdiği "Filmleri hayatımızla seyrederiz" başlıklı bir Murathan Mungan söyleşisi yer almaktadır.Zamanlarüstü İmgeler

Zamanlarüstü İmgeler

Altyazı Dergisinin Mayıs 2007 tarihli 62. sayısında Murathan Mungan'ın "Zamanlarüstü İmgeler" başlıklı yazısı yer almaktadır.Görselliğin Kesinliği ve Eskittiği

Görselliğin Kesinliği ve Eskittiği

Gösteri dergisinin Nisan 2007 tarihli 289. sayısında Murathan Mungan'ın "Görselliğin Kesinliği ve Eskittiği" başlıklı yazısı yer almaktadır.Gösteri'de yedi şiir

Gösteri'de yedi şiir

Gösteri dergisinin Mart 2007 tarihli 288. sayısında Murathan Mungan'ın "Nefes gibi", "Katılmış", "Azık", "Araf", "Musa'nın ayakları", "Geçen ay", "Elmas, tıraş" başlıklı yedi şiiri yer almaktadır.K dergisinde "Kâğıt Taş Kumaş"

K dergisinde

K dergisinin 6 Nisan 2007 tarihli 27. sayısında "Edebi Eleştiri" başlıklı köşede Pakize Barışta'nın "Kâğıt Taş Kumaş" üzerine bir yazısı yer almaktadır."Mezopotamya Üçlemesi"nden "Kâğıt Taş Kumaş" üçlemesine

Milliyet Sanat dergisinin Nisan 2007 tarihli sayısında Prof. Dr. Sevda Şener'in " ' Mezopotamya Üçlemesi"nden 'Kâğıt Taş Kumaş' üçlemesine" başlıklı inceleme yazısı yer almaktadır.
Üç Nokta'da iki şiir

Üç Nokta'da iki şiir

Üç aylık edebiyat dergisi Üç Nokta'nın Bahar 2007 tarihli 8. sayısında Murathan Mungan'ın  "Biter" ve Küpe" başlıklı iki şiiri yer almaktadır. Derginin bu sayısı, "1980'lerde şiir, edebiyat, kültür, sanat ve toplum" başlıklı özel bir sayı olarak hazırlanmış.
Sözcükler'de yedi şiir

Sözcükler'de yedi şiir<br />

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Mart-Nisan 2007 tarihli 6. sayısında Murathan Mungan'ın "Akıl yaprak ", "Bir söz, akşam", "Özenle", "Bağ", "Perspektif", "Beyaz buz deniz kara", "Fener dalgınlığı" başlıklı yedi yeni şiiri yer almaktadır.Samsun sigarası, Tütün Balyaları, Tamaron

Samsun sigarası, Tütün Balyaları, Tamaron

Murathan Mungan'ın Kadından Kentler kitabında yer alacak "Samsun sigarası, Tütün Balyaları, Tamaron" adlı öyküsü, yayım dünyasına yeni atılan ve bundan böyle iki ayda bir yayımlanacak olan Notos Öykü dergisinin Aralık 2006-Ocak 2007 tarihli ilk sayısında yayımlandı.

Kadından Kentler'in "Adana Sıcağında Erguvanlar", "Sinop'a Gelin Giden", "Kordonboyu'nda Ömer Çavuş Kahvesi" adlı ilk üç öyküsü, daha önce Elli Parça içinde yer almıştı.
Sözcükler'de beş şiir

Sözcükler'de beş şiir

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Kasım-Aralık 2006 tarihli 4. sayısında Murathan Mungan'ın "Perde, rüzgar", "Sızım", "El radyosu", "Tabela" ve "Korku hayalet" başlıklı beş yeni şiiri yer almaktadır.
Melodram ve "gay" duyarlık

Melodram ve

Milliyet Sanat Dergisi'nin Kasım 2006 tarihli sayısında Murathan Mungan'ın "Melodram ve 'Gay' Duyarlık" başlıklı yazısı yer almaktadır.
Yüzleşme Korkusu

Yüzleşme Korkusu

Birikim dergisinin Ekim 2006 tarihli 210. sayısında Murathan Mungan'ın "Yüzleşme Korkusu" başlıklı yazısı yer almaktadır.Gösteri'de altı şiir

Gösteri'de altı şiir

Gösteri dergisi'nin Eylül 2006 tarihli 283. sayısında Murathan Mungan'ın "Yolyazı", "Söz", "Duvardaki el", "Sebebin", "Beyhude", "Günah hakkı" adlı altı yeni şiiri yayımlanmıştır.

Derginin bu sayısında aynı zamanda Gültekin Emre'nin, "Murathan Mungan'ın 'Söz Vermiş Şarkılar'ı" başlıklı yazısı yer almaktadır. Yazı, adından da anlaşılacağı gibi, Mungan'ın şarkı sözlerini topladığı son kitabını konu ediyor.
Bir Çocuk Odası Sanatı Olarak Melodram

Bir Çocuk Odası Sanatı Olarak Melodram

Milliyet Sanat dergisinin Ekim 2006 tarihli sayısında Murathan Mungan'ın "Bir Çocuk Odası Sanatı Olarak Melodram" başlıklı yazısı yer almaktadır.
Murathan Mungan üç şiiriyle Mühür’de

Murathan Mungan üç şiiriyle Mühür’de

Uzun zamandır dergilerde şiir yayımlamayan Murathan Mungan,  bu ay şiir ve edebiyat dergisi Mühür'ün Eylül-Ekim 2006 tarihli 10. sayısında üç şiiriyle yer alıyor. 80'li yılların şiirine dair bir soruşturma dosyasına yer verilen dergide, Mungan'ın "Bir tas", "Et, somut rüya", "Sırça köşk" adlı şiirleri bulunuyor.
Murathan Mungan “El Rapto de Europa” sayfalarında

Murathan Mungan “El Rapto de Europa” sayfalarında

İspanya'nın saygın dergilerinden biri olan El Rapto de Europa, "Türkiye" temalı son sayısında, Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri metninin Anthi Karra ve José García Vázquez tarafından yapılmış İspanyolca çevirisini "Los duendecillos del parné" başlığıyla yayımladı.

Aynı zamanda Anthi Karra'nın Murathan Mungan ile yapmış olduğu bir söyleşiye yer verdi. Daha çok sol kültürel çevrelerin sözcüsü olarak bilinen derginin Mayıs 2006 tarihli bu sayısı, teması gereği, Türkiye ağırlıklı yazılara ayrılmış durumda."Artık" Devrim Nedir?

"Artık" Devrim Nedir?

“Devrim? dün-bugün-yarın” konulu bir özel sayı olarak hazırlanan Birikim dergisinin Mayıs-Haziran 2006 tarihli 205-206. sayısında Murathan Mungan'ın “ ‘Artık' Devrim Nedir?” başlıklı yazısı yer almaktadır.Sensiz yıllarda, Ya Sonra ve diğerleri

Sensiz yıllarda, Ya Sonra ve diğerleri

Aktüel dergisinin 1-7 Haziran tarihli 47. sayısında Ajda Pekkan ile ilgili hazırlanan dosyada Murathan Mungan'ın “Sensiz yıllarda, Ya Sonra ve diğerleri” başlıklı kısa bir yazısı yer almaktadır.Veronika Voss of Desire

Veronika Voss of Desire

Two Lines Dergisinin "Masks" temalı sayısında Murathan Mungan'ın "Tutkunun Veronika Voss'u" adlı öyküsü yayımlandı. "Kırk Oda" kitabında yer alan öykü, İngilizceye, bu yıl Bilge Karasu’nun “Göçmüş Kediler Bahçesi” kitabının çevirisiyle ABD'de Ulusal Çeviri Ödülü'nü (National Translation Award) kazanan Aron Aji tarafından çevrildi. 1994 yılından bu yana yılda bir kez yayınlanan ve her sayısını bir temaya ayıran Two Lines dergisi, Abazya Cumhuriyeti'nden Vietnam'a kadar toplam 50 ülkeyi kapsıyor, farklı ülkelerden ünlü yazarların eserlerinin profesyonel çevirmenler tarafından İngilizceye kazandırılmasıyla kültürlerarası buluşma amaçlanıyor. Bu yılki sayısında maskelerin kültürler ve diller üzerindeki yeri ve hayatımızdaki önemi hakkında dünya edebiyatının ünlü isimlerinin yorumlarını konu alan Two Lines'ın editörü Zack Rogow, Murathan Mungan'ın "Tutkunun Veronica Voss'u" isimli öyküsünün kişilere yasaklanmış cinsel kimliklerini ve var oluşlarını ortaya koyabilme şansı verdiğini söylüyor. Uluslararası çeviri dergisi Two Lines'ın "Masks" sayısında Murathan Mungan'ın söz konusu öyküsünün yanı sıra; Yahya Kemal'den, Sidney Wade tarafından "The Architect of Eastern Light" diye çevrilen (Hayal Şehir), Fransız yazar Claire Malroux'dan Marilyn Hacker tarafından çevrilen "Grottes" (Grottoes), İtalyan yazar Luigi Pirandello'dan Gerald Nicosia ve Stefano Cravero tarafından çevrilen "L'occhio per la morte" (An Eye for Death) gibi ünlü eserler de yer alıyor.Özgürlüğün Zorbalık Hakkı

Özgürlüğün Zorbalık Hakkı

Altyazı Dergisinin Mayıs 2006 tarihli 51. sayısında Murathan Mungan'ın "Özgürlüğün Zorbalık Hakkı" başlıklı yazısı yer almaktadır.Aşk Murathan Mungan'ı Sever

Aşk Murathan Mungan'ı Sever

HARPER'S BAZAAR dergisinin Mayıs 2006 tarihli sayısında Oben Budak'ın gerçekleştirdiği "Aşk Murathan Mungan'ı Sever" başlıklı bir söyleşi yer almaktadır.Murathan Mungan ve 'Çador'

Murathan Mungan ve 'Çador'

Varlık dergisinin Mayıs 2006 tarihli sayısında Yeşim Arslangiray Vesper'in " Murathan Mungan ve 'Çador' " başlıklı yazısı yer almaktadır.Hayat Seyretme Bilgisi

Hayat Seyretme Bilgisi

Milliyet Sanat Dergisinin Nisan 2006 tarihli sayısında Murathan Mungan'ın "Hayat Seyretme Bilgisi" başlıklı yazısı yer almaktadır.İtiraf'ın Nesnesi

İtiraf'ın Nesnesi

Altyazı Dergisinin Mart 2006 tarihli 49. sayısında Murathan Mungan'ın "İtiraf'ın Nesnesi" başlıklı yazısı yer almaktadır.Melo

Melo

Altyazı Dergisinin Ocak 2006 tarihli 47. sayısında Murathan Mungan'ın "Melo" başlıklı yazısı yer almaktadır.Aeolian Visions / Versions
Modern Classics and New Writing from Turkey

Türkiyeli yazar ve şairlerin, Cunda Adası Çeviri Atölyesi'nde "Cunda International Workshop for Translators of Turkish Literatur : Translators and Guest Writers" programı çerçevesinde yapılmış çeşitli çevirilerini içeren Aeolian Visions/Versions - Modern Classics and New Writing from Turkey adlı kitap, Mel Kenne, Saliha Paker, Amy Spangler editörlüğünde Milet Yayınevi tarafından İngiltere ve Amerika'da yayımlandı...

Batman'da Söyleşi

Murathan Mungan "Batman Kültür ve Sanat Derneği"nin konuğu olarak 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Batman'da Yılmaz Güney Sinema Salonu'nda bir söyleşi gerçekleştirecektir.

 

Yaz ortası, devre arası

Meskalin 60 draje kitabımı elime alıp baştan sona dikkatle okudum. Hemen ardından bu sefer de son yazıdan ilk yazıya olmak üzere ikinci kez tersten kat ettim. ...

 

İnternet adresleri, twitter, facebook hakkında

 

"Görülen lüzum üzerine"

Aşağıdaki yazı bu sitenin yayına başladığından bu yana "Aylık Yazı" başlığı altında yer alan yazılardan alınma parçalardan oluşturulmuştur: Sonradan gelişecek olası taleplerin önünü almak için şimdiden bilinmesini isterim ki eski ya da yeni olsun, bu sitede şiir yayımlanmayacaktır. Şiirin yerinin kitaplar ve dergiler olduğunu düşünüyorum...

Elli Parça'yı adımlarken

Bazı şeylere insan gençken cesaret eder. Şimdi geriye dönüp yazı masama baktığımda kendimle ilgili olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Meğer ben hayatı her şeye yapmaya yetecek kadar uzun, kendimi ölümsüz sanmışım...

Zonguldak'ta söyleşi

Murathan Mungan 7 Aralık Cuma günü 2012 saat 18.00'de Zonguldak Eğitim ve Kültür Vakfı'nın konuğu olarak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde okurlarıyla söyleşiyor.

Fotoğrafa Övgü

Bir AFSAD yayını olan "Kontrast" dergisinin Kasım-Aralık 2012 tarihli 32. sayısında...

"Şiir Kitabım 1"den poetik notlar

"Sözcükler" dergisinin Ocak-Şubat 2012 tarihli 35. sayısında...

Poetik notlar

yasakmeyve dergisinin Kasım-Aralık 2011 tarihli 53. sayısında...

Özel dosya

Bursa'da yayımlanan "çinikitap" dergisi 10. sayısında...

Söyleşi: "Şimdi Ben Ne Yapacağım?"

Konuşmacı: Murathan Mungan. Düzenleyen: Metis Yayınları

"Mendilim Köşe Köşe"

Murathan Mungan'ın yazmakta olduğu "Harita Metod Defteri" adlı anı-anlatı kitabından...

‎‎"1993 yazıydı"

Stüdyo Kayıtları adlı kitabımda yer alan "1993 yazıydı", İsviçre'de yayımlanan...

"Kağıt Gemiler" yüzmeye devam ediyor

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Haziran – Temmuz 2011 tarihli 30. sayısında ...

Şiir üzerine bir konuşma

Murathan Mungan 24 Eylül 2001 Cumartesi günü saat 18.00'de “Değişim için 100 000 şair” başlıklı etkinliğin son konuşmacısı olarak söz alıyor.

ÇIRAĞAN OKUMALARI'nın Eylül Konuğu Murathan Mungan

Çırağan Okumaları, Murathan Mungan "Şairin Romanı", 6 Eylül 2011 Salı, saat 19.00–21.00, Çırağan Palace Kempinski, Saray Girişi, Mabeyn Salonu

"Sayfadaki Gibi" İngilizcede

Murathan Mungan'ın 2007 yılında Kağıt Taş Kumaş başlığı altında yayımladığı kısa oyunların ilki Sayfadaki Gibi, Serap Erincin'in editörlüğünde...

"Özel bir erkek"

"Harper's Bazaar" dergisinin Haziran 2011 tarihli 6. sayısında...

"Şair ve Okuru"

yasakmeyve dergisinin Mayıs / Haziran 2011 tarihli 50. sayısında...

Murathan Mungan imza günleri

Şairin Romanı'nın 8 Nisan 2011'de yayımlanması nedeniyle düzenlenen imza günleri listesi...

Istancool

Geçen yıl ilki gerçekleşen Istancool yani Uluslararası İstanbul Kültür Festivali, bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde üç ayrı mekanda düzenleniyor...

Bilge Karasu'yu Okumak

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu, 5 Mayıs 2011 Perşembe...

"Surdibinde saklı su"

"Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği"nin yayımladığı Hüsamettin Bahçe'nin Diyarbakır fotoğraflarından oluşan "mazxana" albümünde...

"Şair ve Okuru"

yasakmeyve dergisinin Mayıs / Haziran 2011 tarihli 50. sayısında...

Söyleşi, yazı, kapak

Milliyet Sanat dergisinin Mayıs 2011 tarihli 626. sayısında...

"Bu roman şiire saygı sunuyor"

"Milliyet" gazetesinin "Kitap" ekinin Nisan 2011 tarihli 66. sayısında...

"Hayat bana bir aşk borcun var"

"Aktüel" dergisinin 14-27 Nisan tarihli 241. sayısında...

"Arenayla opera arasındaki bir hayat benimkisi"

"Radikal" gazetesi "kitap" ekinin 8 Nisan 2011 tarihli 525. sayısında...

"Yazıdaki Mimari / Yazının Mimarisi"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nın "Mimarlığa Dokunanlar" başlığı altında düzenlediği etkinliklerin bu ayki konuğu Murathan Mungan, 4 Mart 2011 Cuma günü "Yazıdaki Mimari / Yazının Mimarisi" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecektir.

"Başka Dünyaların Filmleri"

Murathan Mungan 9 Mart Çarşamba günü saat 18.00'te Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde "Başka Dünyaların Filmleri" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecektir.

"Hakları Çalınan Kadınlar ve Çocuklar"

stanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin "Hakları Çalınan Kadınlar ve Çocuklar" başlığı altında düzenlediği etkinlikler kapsamında Murathan Mungan 9 Mart Çarşamba günü saat 13.00'te bir konuşma yapacaktır.

Murathan Mungan Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde

Murathan Mungan Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin düzenlediği "Şimdilerde ne yazıyorlar" başlıklı etkinlik dizisinin ilk konuğu oluyor.

2011 Şubat ayı Ankara ve İzmir programı

Şubat ayı içinde Murathan Mungan'ın katılacağı etkinlikler...

Çador Yunancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa, Almanya, İtalya'dan sonra Yunanistan'ın saygın yayınevlerinden "Kastaniotis" tarafından Petros Markaris çevirisiyle yayımlanıyor.

"Uçakta"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Mart – Nisan 2011 tarihli 30. sayısında...

"Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi"

Murathan Mungan'ın cinsel politika merkezli yazılarından oluşacak bir kitap için kaleme aldığı...

"Gardaki Kadın ya da Meçhul Hikaye"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Ocak - Şubat 2011 tarihli 29. sayısında...

"Bana annemi anlat"

altyazı dergisinin Kasım 2010-Ocak 2011 tarihli "Filmlerle Yaşayanlar" başlığıyla yayımlanan özel sayısında...

Döner Ayna

Rus Türkolog Mariya Repenkova'nın "Türk Edebiyatında Postmodernizm" altbaşlığı taşıyan...

"Murathan Mungan ve Halk Bilimi"

Dr. M. Abdulbasit Sezer'in Dicle Üniversitesi'nde yaptığı akademik tez çalışması "Murathan Mungan ve Halk Bilimi" adıyla...

"Dört Kişilik Bahçe" Şehir Tiyatroları'nda

Murathan Mungan'ın "Dört Kişilik Bahçe"nin radyo oyunu olarak yazılmış metninden yapılan bir uyarlama Ersin Umulu rejisiyle...

"post rock post metal post eylül şarkı"

"BİR+BİR" dergisinin Ekim 201 tarihli 7. sayısında...

İkinci kez Cunda Adası'nda

Murathan Mungan ilk kez "Paranın Cinleri" nedeniyle 2006 yılında konuğu olduğu Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi'ne 20 ve 21 Haziran 2010 tarihlerinde bu kez şiirleriyle konuk oldu.

Kadından Kentler Almancada

Murathan Mungan'ın Kadından Kentler adlı öykü kitabı şubat ayı içinde Almanya'da "Städte aus Frauen" adıyla yayımlandı...

227 Sayfa'dan son notlar

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Nisan - Mayıs 2010 tarihli 21. sayısında...

227 Sayfa'dan Parçalar

kitap-lık dergisinin Mart 2010 tarihli 136. sayısında...

Almancada bir söyleşi kitabı

"Akademie der Künste" ile "Goethe Institut"un ortak yapımı olan "Zeitgenössische Künstler aus der Türkei" adlı kitapta...

Yeni Kağıt Gemiler

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Şubat - Mart 2010 tarihli 20. sayısında...

"Şiir Kitabım"dan 12 parça yazı

İki aylık şiir dergisi yasakmeyve'nin Ocak-Şubat 2010 tarihli 42. sayısında...

"Binali ile Temir" Şehir Tiyatroları'nda

Murathan Mungan'ın Cenk Hikayeleri kitabında yer alan "Binali ile Temir" adlı hikayesi Yıldırım Fikret Urağ rejisiyle Istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde 20 Ocak 2010 tarihinden başlayarak sahnelenmeye başlandı.

Beş kısa yazı

Kaos GL dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 110. sayısında...

Sözcükler dergisinde yine 9 şiir

Sözcükler dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 23. sayısında...

Kâğıt Gemiler

ki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Aralık 2009 - Ocak 2010 tarihli 19. sayısında...

"Trabzon Burması" eXchanges'da

Altbaşlığı "Journal of Literary Translation" olan eXchanges, 2003'ten beri çeviri edebiyat yayını yapan bir internet dergisidir...

"Islık"

Notos Öykü dergisinin Haziran / Temmuz 2009 tarihli 16 sayısında Murathan Mungan'ın bu yıl yayımlanacak...

Çador İtalyancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa, Almanya'dan sonra İtalya'da da yayımlandı. İtalya'nın saygın yayınevlerinden Giunti tarafından...

"Magma" Freitext dergisinde

Almanya'nın kendini "hibrid ve transkültürel bir açıdan toplumsal, kültürel gelişimlere bakan dergi" olarak tanımlayan...

"Mehtaplı Gecelerde Hep Seni Andım" İsveççede

İsveçte yayımlanan kültür ve edebiyat dergisi Karavan'ın, bir dosya olarak Istanbul'a ve Türk Edebiyatı'na geniş ölçüde yer ayırdığı son sayısında...

"Gizli Ben" Slovencede

Slovenya'daki Sodobnost International yayınevinin yayımladığı, Türk edebiyatından derlenmiş öyküler içeren "Zgodbe Iz Turcije" adlı seçkide...

"Sizden Saklı"

Murathan Mungan'ın Mırıldandıklarım kitabında yer alan "Sizden Saklı" adlı şiirinin Barbara Aktan tarafından yapılan...

Cinen Pereyan

Murathan Mungan'ın Felat Dilgeş tarafından Kürtçeye çevrilen Paranın Cinleri kitabı...

Murathan Mungan ile Söyleşi

"Türkiye'de Eşcinsel Olmak"

Kaos GL Derneği'nin Heinrich Böll Stiftung Derneği'nin desteğiyle "Türkiye'de Eşcinsel Olmak" başlıklı proje kapsamında yürüttüğü...

Milyona giderken

Biliyorum, bu köşede çok bekletiyorum sizi, ama siz de biliyorsunuz ki boş durmuyor, hep çalışıyorum. Uzun uzadıya giriş yapma gereği duymadan hemen söyleyeyim: 2011'e hayli hızlı bir giriş yapıyorum...

Yaz ekinoksunda paralel evrenler

Herkes için sıcak geçen bu yaz, çeşitli nedenlerle benim için iki kez, hatta üç kez sıcak geçiyor… Gündelik yaşamımda haline yoluna koymam gereken dağınık düzen onca şeyin ağırlığıyla katediyorum yazı, sıcağı, günleri... Hayır, sözü yine "Aylık Yazı"ların gecikmesine, bunun nedenlerine bağlayacak değilim; bunu artık biliyorsunuz, sanırım kabullendiniz de...

Beş yıllık kalkınma programı

Çocukluğumda hükümet programlarının, bütçe görüşmelerinin, Devlet Planlama Teşkilatı açıklamalarının değişmeyen sözlerinden biriydi "beş yıllık kalkınma planı"...

Ekim 2008'de Almanya

Çador'un Almanya'da yayımlanması, Doğu Sarayı'nın cep kitabı boyutunda yeni baskısının yapılması ve Frankfurt 2008 Kitap Fuarı'nın bu yılki "tema ülke"sinin Türkiye olması nedeniyle...

Çador Almancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'dan sonra Almanya'da Blumenbar yayınevi tarafından yayımlandı...

Doğu Sarayı'nın karton kapak baskısı

İçinde Murathan Mungan'ın üç öykü kitabından derleyip bir araya getirdiği beş öykünün yer aldığı Doğu Sarayı adlı kitabını...

İki Öykü Bir Müzikal Sahne Performansı

Müzikal sahne performanslarıyla tanınan Almanya'nın önemli topluluklarından Con Tempo, "4. Frankfurt Sonbahar Günleri için Yeni Kompozisyonlar" başlığı altındaki şenlik kapsamında, Murathan Mungan'ın Almancada Palast des Ostens ("Doğu Sarayı") adıyla yayımlanan öykü kitabında yer alan...

Hiza Halay Haset

Birikim dergisinin Aralık 2008-Ocak 2009 tarihli 236 ve 237. sayısında ...

Çavuş'un Sırrı

Kaos GL dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 104. sayısında...

Kerim

Mühür dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 23. sayısında...

Hermes'in Kayıp Sözleri

Gösteri dergisi'nin Sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) 2008 tarihli 295. sayısında...

Müsamere Toplumu

Birikim dergisinin Ekim 2008 tarihli 234. sayısında...

Kötü Adam Kötü Kadın Aşkı Üzerine Küçük Bir Film

kitap-lık dergisinin Ekim 2008 tarihli 120. sayısında...

Varlık'ta 9 şiir

Varlık dergisinin Ekim 2008 tarihli 1213. sayısında...

Eşyanın Anahtar Olması

Notos öykü dergisinin Ekim-Kasım 2008 tarihli 12. sayısında...

Kar Prensi, Maske

Farklı ülkelerden ünlü yazarların, şairlerin yapıtlarının profesyonel çevirmenler tarafından İngilizceye kazandırılmasıyla bir kültürlerarası buluşma çerçevesi kurmayı amaçlayan; 1994 yılından bu yana yılda bir kez yayınlanan ve her sayısını bir temaya ayıran Two Lines dergisinin...

Çador Fransızcada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'nın önemli ve saygın yayınevlerinden biri olan Actes Sud tarafından Jean Descat çevirisiyle 2008 nisanında Tchador adıyla yayımlandı...

Erlanger Poetenfest

Almanya'nın Erlangen kenti belediyesi Kültür Dairesi'nin her yıl düzenlediği "Erlanger Poetenfest" edebiyatın değişik alanlarında farklı biçimlerdeki arayışlara, yönelimlere yer veren ünlü bir edebiyat festivali...

Rüzgârlı günlerden sonra

Bilindiği gibi son kitabım Kadından Kentler nedeniyle 10 Nisan'da başlayıp 31 Mayıs'ta sona eren on altı kenti kuşatan geniş bir Anadolu turuna çıktım. Bu kadarı gerek basın-yayın organlarında yer alan haber ve söyleşiler nedeniyle, gerekse de sitede yayımlanan duyurulardan ötürü çoğu kişi tarafından biliniyor...

Çador Almancaya geliyor

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'dan sonra önümüzdeki aylarda Almanya'da da yayımlanıyor...

İtalyan yapımı Geyikler Lanetler İstanbul Tiyatro Festivali'nde

Istanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nin bu yılki konukları arasında İtalya'nın en önemli özel tiyatrolarından biri olarak kabul edilen Floransa'dan Arca Azzurra Teatro topluluğu da bulunuyor. Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler oyununu "La Maledizione del Cervo" adıyla İtalyanca olarak sahneleyecek olan Arca Azzurra Teatro

Yaz ekinoksunda paralel evrenler

Herkes için sıcak geçen bu yaz, çeşitli nedenlerle benim için iki kez, hatta üç kez sıcak geçiyor... Gündelik yaşamımda haline yoluna koymam gereken dağınık düzen onca şeyin ağırlığıyla katediyorum yazı, sıcağı, günleri... Hayır, sözü yine "Aylık Yazı"ların gecikmesine, bunun nedenlerine bağlayacak değilim; bunu artık biliyorsunuz, sanırım kabullendiniz de...

İkinci kez Cunda Adası'nda

Murathan Mungan ilk kez "Paranın Cinleri" nedeniyle 2006 yılında konuğu olduğu Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi'ne 20 ve 21 Haziran 2010 tarihlerinde bu kez şiirleriyle konuk oldu...

Ekim 2008'de Almanya

Çador'un Almanya'da yayımlanması, Doğu Sarayı'nın cep kitabı boyutunda yeni baskısının yapılması ve Frankfurt 2008 Kitap Fuarı'nın bu yılki "tema ülke"sinin Türkiye olması nedeniyle...

2010 Sonuna Kadar Düzyazı

Başlığı biraz uzatmak adına "2010 Sonuna Kadar Dere Tepe Düzyazı" da diyebilirdim.
Kimi zaman işimle ilgili bazı yeni öneriler geliyor bana. Hemen herkese biraz esprili bir dille şu yanıtı veriyorum: "Değil yeni bir projeye kalkışmak, 2010 Sonuna kadar kimselere selam bile verecek durumda değilim."...

kitap-lık'ta 1 şiir

Kitaplık dergisinin Şubat 2008 tarihli 113. sayısında...

Bir kitap bitirdiğinde, bir köşede durduğunda

Beş yıllık bir çalışmanın sonunda Kadından Kentler'i bitirdim. Kitap formatında alınan 300 sayfaya yakın bilgisayar çıktısı duruyor şu an masamın üzerinde. Bugüne dek kim bilir kaç kez okunmuş öyküler, şimdi iki adım geri çekilerek topluca okunmanın uzak gözleriyle bir kez daha didik didik ediliyor...

Katlanmış on parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Şubat 2008 tarihli 587. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde...

Viyana'da Okuma Programı

Avusturya'nın önemli kültür kurumlarından biri kabul edilen Alte Schmiede - Kunstverein Wien'in konuğu olarak Viyana'ya giden Murathan Mungan, 10 Kasım Cumartesi günü saat 18.00'de Theater Odeon'da Börte Sagaster'in sunumuyla katıldığı programda...

Viyana'da Sonbahar

İçinde Murathan Mungan'ın da yer aldığı Türkiye'den bir grup yazar, 8-12 Kasım 2007 tarihleri arasında Avusturya'nın önemli ve alternatif kültür kurumlarından biri kabul edilen Alte Schmiede - Kunstverein Wien'in konuğu olarak Viyana'da bir dizi okuma ve söyleşi etkinliğine katılacaklardır.

Edebi Maratoncu

Time Out İstanbul dergisinin Kasım 2007 tarihli 7. yıl 11. sayısında...

Başka bir yerden konuşmak

Üç ayda bir yayımlanan aralık dergisinin Ekim-Kasım-Aralık 2007 tarihli 1. sayısında...

Kırk Oda hikayelerinin Şehrazat'ı gibi

Tempo dergisinin 25 Ekim 2007 tarihli 43. sayısının Kitap Eki'nde...

Barselona Politik Filmler Festivali

Murathan Mungan, 27 Eylül ve 2 Ekim tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü yapılan Barselona Politik Filmler Festivali'nde jüri üyesi olarak görev yaptı...

Paranın Cinleri Yunancada

Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri kitabı, Anthi Karra çevirisiyle nisan ayı içinde Yunanistan'da yayımlandı. Yazarın Lal Masallar, Son Istanbul, Üç Aynalı Kırk Oda, Kırk Oda, Geyikler Lanetler'den sonra, Yunanistan'da yayımlanan altıncı kitabı oluyor bu...

Asti Teatro Şenliği'nde "La Maledizione del Cervo"

Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler adlı oyunu İtalya'nın önemli şenliklerinden biri sayılan ve bu yıl 29.su yapılan Asti Teatro Şenliği'nde, 3 Temmuz 2007 gecesi Arca Azzurra topluluğu tarafından "La Maledizione del Cervo" adıyla sahnelendi.

Eylülde Gel

Eylül benim için hep yaz tatilinin bitip de okulların açıldığı ay olmuştur. 12 Eylül'ün karanlık imgesi bile bende değiştirmemiştir eylülün anlamını. Okul yıllarımdan kalma bu köklü çağrışım, sonrasında da bütün bir hayatı öğrenci gibi yaşadığım ve kendimi hiç mezun etmediğim gerçeğiyle bütünleşerek yaşamımı ele geçirmiş olan bir ruh halilin ifadesidir.

Yaz Gibisi Var mı?

Murathan Mungan'ın son öyküsü "Yaz Gibisi Var mı?" adını taşıyor.

Dünyanın her yerinde entelektüeller korku nesnesidir

Altyazı dergisinin Temmuz - Ağustos 2007 tarihli 64. sayısında...

Sinema hakkında birçok şey

DIGITURK dergisinin Temmuz 2007 tarihli sayısında...

Sinemaya büyülenmek için gidiyorum

Total Film dergisinin Haziran 2007 tarihli 5. sayısında...

Filmleri hayatımızla seyrederiz

Milliyet Sanat Dergisi'nin Haziran 2007 tarihli 579. sayısında...

Geyikler Lanetler İtalya sahnelerinde

Floransa'nın önemli ve saygın topluluk- larından Arca Azzura Tiyatrosu, Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler oyununu...


リンクをご覧:www.glassesjpoutlet.com大人気サングラス カレラ サングラス スビ サングラス ヴィクター&ロルフ カザール サングラス ブラインド サングラス激安 レイバン サングラス モスコットメガネフレーム スーパーサングラス 通販 エイム サングラス ファブ サングラス ウェイファーラー激安 A.D.S.Rエーディーエスアール ナインファイブ サングラス ブラックフライズ激安通販