Murathan Mungan, 21 Nisan 1955’te Istanbul’da doğdu.

Çocukluğu ve ilk gençlik yılları, memleketi olan Mardin’de geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde “master”ını tamamladı.

Ankara’da Devlet Tiyatroları’nda ve Istanbul’da Şehir Tiyatroları’nda “Dramaturg” olarak çalıştı. 1987’de günlük gazete olarak yayımlanan Söz gazetesinde,“Kültür-Sanat Sayfası” editörlüğü yaptı.

1988’ten beri serbest yazar olarak çalışmakta ve halen Istanbul’da yaşamaktadır.

1991’de Remzi Kitabevi’ne “Çilek” amblemli kırk kitaplık özel bir koleksiyon dizisi hazırlayarak bu diziyi yönetti.

Mungan, çeşitli dergi ve gazetelerde şiirler, öyküler, metinler, deneme, eleştiri ve incelemeler yayımlayarak adını duyurdu.

İlk kitabı 1980’de yayımlandı. Aynı zamanda ilk oyunuydu bu: Mahmud ile Yezida.

Şehir Tiyatroları’nda çalışırken, “Gençlik Günleri” adını verdiği daha sonra her yıl tekrarlanacak olan kapsamlı bir şenliğin yöneticiliğini yaptı; programlar sundu, yönetti.

Murathan Mungan’ın sahnelenen ilk oyunu, Orhan Veli’nin şiirlerinden kurgulayarak oyunlaştırdığı Bir Garip Orhan Veli’dir. İlk kez 1981’de sahnelenen bu oyun, yirmi küsur yıl boyunca sahnelendi ve 1993’te kitap olarak basıldı.

Yazarın Mezopotamya Üçlemesi adını verdiği ve üç oyundan oluşan üçlemesinin ilk oyunu Mahmud ile Yezida yurtiçinde ve yurtdışında birçok topluluk tarafından sahnelendikten sonra, profesyonel olarak ilk kez 1993’te Ankara Devlet Tiyatroları tarafından oynandı. Üçlemenin ikinci halkası olan Taziye ise, ilk olarak 1984’te Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir. 1992’de, halkanın üçüncü oyunu olan Geyikler Lanetler’ in tamamlanmasıyla birlikte, Metis Yayınları, üçlemeyi oluşturan bu oyunları, üç ayrı kitap olarak aynı anda yayımlamıştır. 1994’te bu üç oyun bir yıl boyunca Devlet Tiyatroları tarihinde ilk kez olmak üzere arka arkaya Antalya Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmiş, gene aynı yıl Istanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde, üç oyun ardı ardına tam “on bir saat süren bir gösteri” olarak iki kez tekrarlanmıştır. 1999 yılında Ankara Devlet Tiyatroları yapımı Geyikler Lanetler, aynı yıl Berlin’de, uluslararası bir tiyatro şenliği olan “Theater der Welt”e çağrılmış ve Schaubühne’de gösterilmiştir. Aynı oyun 2003 yılında Yunanistan’da Selanik Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.

Geyikler Lanetler oyununa kaynaklık eden yazarın Cenk Hikâyeleri kitabındaki “Kasım ile Nasır” adlı öyküsü, 1994’te İtalya’da “La Mamma Umbria”da sahnelenmiştir. Aynı öykü 2004’te farklı bir yorumla Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından sahnelenmiştir. Gene aynı kitapta yer alan “Şahmeran’ın Bacakları” adlı uzun hikâyesi, çeşitli topluluklar tarafından sahneye uyarlanmıştır.

Yazarın Lal Masallar adlı öykü kitabındaki “Muradhan ile Selvihan ya da Bir Billur Köşk Masalı” adlı öyküsü, 1987’de, ilkin Fransa’da, Lulu Menase yönetiminde Théâter Des Arts de Cergy-Pontoıse’da, ardından Nurhan Karadağ yönetiminde Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Sahnesi’nde sahnelenmiştir. Aynı öykü, Amerika’da Penguen Books’un “Dünya Hikâyeleri Antolojisi”ne seçilmiştir. Bosna-Hersek’te yayımlanan Türk öykücülerini içeren bir seçkideyse bu öykünün Boşnakça çevirisi yer almıştır.

Yazarın gene Cenk Hikâyeleri kitabında yer alan“Binali ile Temir” adlı bir diğer öyküsü, 1991’de Ankara Deneme Sahnesi tarafından, 1999’da ise Adana Tiyatro Atölyesi tarafından sahnelenmiştir.

2000’de yazarın bir öyküsü daha sahneye aktarılmış, bu kez de Beşinci Sokak Tiyatrosu, “Dumrul ile Azrail”i, Istanbul Festivali’nden sonra, dünyanın önemli tiyatro festivallerinde, Avusturya, Almanya ve Tunus’un yanı sıra Hollanda’nın çeşitli kentlerinde sahnelemiştir.

2003 yılında Kopenhag’daki “Bette Nansen Theater”da, yazarın “Sayfadaki Gibi”adlı kısa oyunu, bazı Doğulu yazarları bir araya getiren ortak bir proje olan “Bin Bir Gece” içinde yer almış, aynı oyun 2005 yılında İngiltere’de “1001 Nights now” adıyla Nottingham Playhouse’da sahnelemiştir.

Murathan Mungan 1989’da, İngiliz yazar Nell Dunn’ın “Steaming” adlı oyununu “Kadınlar Hamamı” sahneye koymuştur.

Mungan’ın döneminde Ankara İl Radyosu’nca seslendirilen iki tane de radyo oyunu vardır: Dört Kişilik Bahçe ve Ölümburnu.

Mungan bir tanesi filme alınan üç tane de film senaryosu yazmıştır. 1984’te Atıf Yılmaz tarafından filme alınan Dağınık Yatak’ın yanı sıra Dört Kişilik Bahçe ve Başkasının Hayatı adlı iki senaryosu daha vardır. Bu üç senaryo 1997’de üç ayrı kitap olarak aynı anda yayımlanmıştır.

Gazete ve dergilerde İlk yazıları 1975’de yayımlanan Mungan, yirmi yıllık yazı serüveninin çeşitli ürünlerinden yaptığı bir derlemeyi kırkıncı yaşı nedeniyle Murathan’95 adlı bir kitapta toplamıştır.

Bu kitapla birlikte başlayan özel toplama kitapları, şiirlerinden kendinin yaptığı özel bir seçmeyi içeren numaralanmış tek baskı olarak yayımlanmış Doğduğum Yüzyıla Veda ile sürmüş, bunu, 13+1’de şiirlerini, 7 mühür’de kimi öykülerini bir kutu içinde bir araya getirdiği toplamlar ve Türk şiirinde şimdiden bir “kült kitap” olmuş olan Yaz Geçer’in onuncu yılı nedeniyle yapılan büyük boy özel baskı izlemiştir. Ellinci yaşı için hazırladığı ve yalnızca 2005’te yayımlanıp baskısı bir kez daha tekrarlanmayacak Elli Parça kitabı da bu özel kitaplardandır.

Beş bölümden oluşan ve her bölümü ayrı bir yazar tarafından kaleme alınan bir Bülent Erkmen projesi olarak 2004’te yayımlanan Beş peşe romanında da yer almıştır.

Murathan Mungan, bu arada yabancı yazarların öykülerinden ve yazılarından oluşan çeşitli seçkiler yayımlamayı sürdürmektedir. İlk öykü seçkisi Ressamın Sözleşmesi’ni, daha sonra Çocuklar ve Büyükleri, Yazıhane, Yabancı Hayvanlar, Erkeklerin Hikâyeleri ve Kadınlığın 21 Hikâyesi adlı öykü ve yazı seçkileri izlemiştir.

Bütünüyle özyaşamöyküsel bir malzemeden yola çıkan ilk anlatı kitabı Paranın Cinleri’ni 1997’de yayımlamıştır.

Şiir ve öykü arası bir dil ve kıvam tutturduğu yazınsal metinlerini bir araya topladığı Metinler Kitabı ise, 1998’de yayımlanmıştır.

Mungan’ın kimi şiirlerinin Kürtçeye çevirisinden yapılan bir toplam Lı Rojhilate Dile Min (Kalbimin Doğusunda) adıyla 1996’da yayımlanmıştır.

Mungan, bugüne değin çoğu “Yeni Türkü” topluluğu tarafından seslendirilmiş olan şarkı sözleri yazmıştır. Yazdığı şarkıların Türkiye’nin önemli şarkıcıları, toplulukları tarafından yeniden seslendirilmesiyle oluşan ve “tribute” sayılabilecek Söz vermiş şarkılar adlı “cover” albümü 2004’te yayınlanmıştır.

2006’da bugüne dek yazdığı tüm şarkı sözlerini gene aynı ad altında bir araya getirerek kitaplaştırmıştır.

Yazıları, şiirleri ve kimi kitapları bugüne değin İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İsveççe, Norveççe, Yunanca, Fince, Boşnakça, Bulgarca, Farsça, Kürtçe ve Hollanda diline çevrilerek çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayımlanmıştır.

Murathan Mungan, 1985’ten bu yana Istanbul’da yaşamaktadır.

İlk kitapları farklı yayınevleri tarafından yayımlandıktan sonra, 1986’da Remzi Kitabevi’ne, 1992’de de Metis Yayınları’na geçmiştir. Halen aynı yayınevindedir.

Aeolian Visions / Versions
Modern Classics and New Writing from Turkey

Türkiyeli yazar ve şairlerin, Cunda Adası Çeviri Atölyesi'nde "Cunda International Workshop for Translators of Turkish Literatur : Translators and Guest Writers" programı çerçevesinde yapılmış çeşitli çevirilerini içeren Aeolian Visions/Versions - Modern Classics and New Writing from Turkey adlı kitap, Mel Kenne, Saliha Paker, Amy Spangler editörlüğünde Milet Yayınevi tarafından İngiltere ve Amerika'da yayımlandı...

Batman'da Söyleşi

Murathan Mungan "Batman Kültür ve Sanat Derneği"nin konuğu olarak 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Batman'da Yılmaz Güney Sinema Salonu'nda bir söyleşi gerçekleştirecektir.

 

Yaz ortası, devre arası

Meskalin 60 draje kitabımı elime alıp baştan sona dikkatle okudum. Hemen ardından bu sefer de son yazıdan ilk yazıya olmak üzere ikinci kez tersten kat ettim. ...

 

İnternet adresleri, twitter, facebook hakkında

 

"Görülen lüzum üzerine"

Aşağıdaki yazı bu sitenin yayına başladığından bu yana "Aylık Yazı" başlığı altında yer alan yazılardan alınma parçalardan oluşturulmuştur: Sonradan gelişecek olası taleplerin önünü almak için şimdiden bilinmesini isterim ki eski ya da yeni olsun, bu sitede şiir yayımlanmayacaktır. Şiirin yerinin kitaplar ve dergiler olduğunu düşünüyorum...

Elli Parça'yı adımlarken

Bazı şeylere insan gençken cesaret eder. Şimdi geriye dönüp yazı masama baktığımda kendimle ilgili olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Meğer ben hayatı her şeye yapmaya yetecek kadar uzun, kendimi ölümsüz sanmışım...

Zonguldak'ta söyleşi

Murathan Mungan 7 Aralık Cuma günü 2012 saat 18.00'de Zonguldak Eğitim ve Kültür Vakfı'nın konuğu olarak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde okurlarıyla söyleşiyor.

Fotoğrafa Övgü

Bir AFSAD yayını olan "Kontrast" dergisinin Kasım-Aralık 2012 tarihli 32. sayısında...

"Şiir Kitabım 1"den poetik notlar

"Sözcükler" dergisinin Ocak-Şubat 2012 tarihli 35. sayısında...

Poetik notlar

yasakmeyve dergisinin Kasım-Aralık 2011 tarihli 53. sayısında...

Özel dosya

Bursa'da yayımlanan "çinikitap" dergisi 10. sayısında...

Söyleşi: "Şimdi Ben Ne Yapacağım?"

Konuşmacı: Murathan Mungan. Düzenleyen: Metis Yayınları

"Mendilim Köşe Köşe"

Murathan Mungan'ın yazmakta olduğu "Harita Metod Defteri" adlı anı-anlatı kitabından...

‎‎"1993 yazıydı"

Stüdyo Kayıtları adlı kitabımda yer alan "1993 yazıydı", İsviçre'de yayımlanan...

"Kağıt Gemiler" yüzmeye devam ediyor

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Haziran – Temmuz 2011 tarihli 30. sayısında ...

Şiir üzerine bir konuşma

Murathan Mungan 24 Eylül 2001 Cumartesi günü saat 18.00'de “Değişim için 100 000 şair” başlıklı etkinliğin son konuşmacısı olarak söz alıyor.

ÇIRAĞAN OKUMALARI'nın Eylül Konuğu Murathan Mungan

Çırağan Okumaları, Murathan Mungan "Şairin Romanı", 6 Eylül 2011 Salı, saat 19.00–21.00, Çırağan Palace Kempinski, Saray Girişi, Mabeyn Salonu

"Sayfadaki Gibi" İngilizcede

Murathan Mungan'ın 2007 yılında Kağıt Taş Kumaş başlığı altında yayımladığı kısa oyunların ilki Sayfadaki Gibi, Serap Erincin'in editörlüğünde...

"Özel bir erkek"

"Harper's Bazaar" dergisinin Haziran 2011 tarihli 6. sayısında...

"Şair ve Okuru"

yasakmeyve dergisinin Mayıs / Haziran 2011 tarihli 50. sayısında...

Murathan Mungan imza günleri

Şairin Romanı'nın 8 Nisan 2011'de yayımlanması nedeniyle düzenlenen imza günleri listesi...

Istancool

Geçen yıl ilki gerçekleşen Istancool yani Uluslararası İstanbul Kültür Festivali, bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde üç ayrı mekanda düzenleniyor...

Bilge Karasu'yu Okumak

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu, 5 Mayıs 2011 Perşembe...

"Surdibinde saklı su"

"Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği"nin yayımladığı Hüsamettin Bahçe'nin Diyarbakır fotoğraflarından oluşan "mazxana" albümünde...

"Şair ve Okuru"

yasakmeyve dergisinin Mayıs / Haziran 2011 tarihli 50. sayısında...

Söyleşi, yazı, kapak

Milliyet Sanat dergisinin Mayıs 2011 tarihli 626. sayısında...

"Bu roman şiire saygı sunuyor"

"Milliyet" gazetesinin "Kitap" ekinin Nisan 2011 tarihli 66. sayısında...

"Hayat bana bir aşk borcun var"

"Aktüel" dergisinin 14-27 Nisan tarihli 241. sayısında...

"Arenayla opera arasındaki bir hayat benimkisi"

"Radikal" gazetesi "kitap" ekinin 8 Nisan 2011 tarihli 525. sayısında...

"Yazıdaki Mimari / Yazının Mimarisi"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nın "Mimarlığa Dokunanlar" başlığı altında düzenlediği etkinliklerin bu ayki konuğu Murathan Mungan, 4 Mart 2011 Cuma günü "Yazıdaki Mimari / Yazının Mimarisi" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecektir.

"Başka Dünyaların Filmleri"

Murathan Mungan 9 Mart Çarşamba günü saat 18.00'te Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde "Başka Dünyaların Filmleri" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecektir.

"Hakları Çalınan Kadınlar ve Çocuklar"

stanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin "Hakları Çalınan Kadınlar ve Çocuklar" başlığı altında düzenlediği etkinlikler kapsamında Murathan Mungan 9 Mart Çarşamba günü saat 13.00'te bir konuşma yapacaktır.

Murathan Mungan Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde

Murathan Mungan Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin düzenlediği "Şimdilerde ne yazıyorlar" başlıklı etkinlik dizisinin ilk konuğu oluyor.

2011 Şubat ayı Ankara ve İzmir programı

Şubat ayı içinde Murathan Mungan'ın katılacağı etkinlikler...

Çador Yunancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa, Almanya, İtalya'dan sonra Yunanistan'ın saygın yayınevlerinden "Kastaniotis" tarafından Petros Markaris çevirisiyle yayımlanıyor.

"Uçakta"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Mart – Nisan 2011 tarihli 30. sayısında...

"Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi"

Murathan Mungan'ın cinsel politika merkezli yazılarından oluşacak bir kitap için kaleme aldığı...

"Gardaki Kadın ya da Meçhul Hikaye"

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler'in Ocak - Şubat 2011 tarihli 29. sayısında...

"Bana annemi anlat"

altyazı dergisinin Kasım 2010-Ocak 2011 tarihli "Filmlerle Yaşayanlar" başlığıyla yayımlanan özel sayısında...

Döner Ayna

Rus Türkolog Mariya Repenkova'nın "Türk Edebiyatında Postmodernizm" altbaşlığı taşıyan...

"Murathan Mungan ve Halk Bilimi"

Dr. M. Abdulbasit Sezer'in Dicle Üniversitesi'nde yaptığı akademik tez çalışması "Murathan Mungan ve Halk Bilimi" adıyla...

"Dört Kişilik Bahçe" Şehir Tiyatroları'nda

Murathan Mungan'ın "Dört Kişilik Bahçe"nin radyo oyunu olarak yazılmış metninden yapılan bir uyarlama Ersin Umulu rejisiyle...

"post rock post metal post eylül şarkı"

"BİR+BİR" dergisinin Ekim 201 tarihli 7. sayısında...

İkinci kez Cunda Adası'nda

Murathan Mungan ilk kez "Paranın Cinleri" nedeniyle 2006 yılında konuğu olduğu Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi'ne 20 ve 21 Haziran 2010 tarihlerinde bu kez şiirleriyle konuk oldu.

Kadından Kentler Almancada

Murathan Mungan'ın Kadından Kentler adlı öykü kitabı şubat ayı içinde Almanya'da "Städte aus Frauen" adıyla yayımlandı...

227 Sayfa'dan son notlar

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Nisan - Mayıs 2010 tarihli 21. sayısında...

227 Sayfa'dan Parçalar

kitap-lık dergisinin Mart 2010 tarihli 136. sayısında...

Almancada bir söyleşi kitabı

"Akademie der Künste" ile "Goethe Institut"un ortak yapımı olan "Zeitgenössische Künstler aus der Türkei" adlı kitapta...

Yeni Kağıt Gemiler

İki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Şubat - Mart 2010 tarihli 20. sayısında...

"Şiir Kitabım"dan 12 parça yazı

İki aylık şiir dergisi yasakmeyve'nin Ocak-Şubat 2010 tarihli 42. sayısında...

"Binali ile Temir" Şehir Tiyatroları'nda

Murathan Mungan'ın Cenk Hikayeleri kitabında yer alan "Binali ile Temir" adlı hikayesi Yıldırım Fikret Urağ rejisiyle Istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde 20 Ocak 2010 tarihinden başlayarak sahnelenmeye başlandı.

Beş kısa yazı

Kaos GL dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 110. sayısında...

Sözcükler dergisinde yine 9 şiir

Sözcükler dergisinin Ocak - Şubat 2010 tarihli 23. sayısında...

Kâğıt Gemiler

ki aylık edebiyat dergisi "Notos"un Aralık 2009 - Ocak 2010 tarihli 19. sayısında...

"Trabzon Burması" eXchanges'da

Altbaşlığı "Journal of Literary Translation" olan eXchanges, 2003'ten beri çeviri edebiyat yayını yapan bir internet dergisidir...

"Islık"

Notos Öykü dergisinin Haziran / Temmuz 2009 tarihli 16 sayısında Murathan Mungan'ın bu yıl yayımlanacak...

Çador İtalyancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa, Almanya'dan sonra İtalya'da da yayımlandı. İtalya'nın saygın yayınevlerinden Giunti tarafından...

"Magma" Freitext dergisinde

Almanya'nın kendini "hibrid ve transkültürel bir açıdan toplumsal, kültürel gelişimlere bakan dergi" olarak tanımlayan...

"Mehtaplı Gecelerde Hep Seni Andım" İsveççede

İsveçte yayımlanan kültür ve edebiyat dergisi Karavan'ın, bir dosya olarak Istanbul'a ve Türk Edebiyatı'na geniş ölçüde yer ayırdığı son sayısında...

"Gizli Ben" Slovencede

Slovenya'daki Sodobnost International yayınevinin yayımladığı, Türk edebiyatından derlenmiş öyküler içeren "Zgodbe Iz Turcije" adlı seçkide...

"Sizden Saklı"

Murathan Mungan'ın Mırıldandıklarım kitabında yer alan "Sizden Saklı" adlı şiirinin Barbara Aktan tarafından yapılan...

Cinen Pereyan

Murathan Mungan'ın Felat Dilgeş tarafından Kürtçeye çevrilen Paranın Cinleri kitabı...

Murathan Mungan ile Söyleşi

"Türkiye'de Eşcinsel Olmak"

Kaos GL Derneği'nin Heinrich Böll Stiftung Derneği'nin desteğiyle "Türkiye'de Eşcinsel Olmak" başlıklı proje kapsamında yürüttüğü...

Milyona giderken

Biliyorum, bu köşede çok bekletiyorum sizi, ama siz de biliyorsunuz ki boş durmuyor, hep çalışıyorum. Uzun uzadıya giriş yapma gereği duymadan hemen söyleyeyim: 2011'e hayli hızlı bir giriş yapıyorum...

Yaz ekinoksunda paralel evrenler

Herkes için sıcak geçen bu yaz, çeşitli nedenlerle benim için iki kez, hatta üç kez sıcak geçiyor… Gündelik yaşamımda haline yoluna koymam gereken dağınık düzen onca şeyin ağırlığıyla katediyorum yazı, sıcağı, günleri... Hayır, sözü yine "Aylık Yazı"ların gecikmesine, bunun nedenlerine bağlayacak değilim; bunu artık biliyorsunuz, sanırım kabullendiniz de...

Beş yıllık kalkınma programı

Çocukluğumda hükümet programlarının, bütçe görüşmelerinin, Devlet Planlama Teşkilatı açıklamalarının değişmeyen sözlerinden biriydi "beş yıllık kalkınma planı"...

Ekim 2008'de Almanya

Çador'un Almanya'da yayımlanması, Doğu Sarayı'nın cep kitabı boyutunda yeni baskısının yapılması ve Frankfurt 2008 Kitap Fuarı'nın bu yılki "tema ülke"sinin Türkiye olması nedeniyle...

Çador Almancada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'dan sonra Almanya'da Blumenbar yayınevi tarafından yayımlandı...

Doğu Sarayı'nın karton kapak baskısı

İçinde Murathan Mungan'ın üç öykü kitabından derleyip bir araya getirdiği beş öykünün yer aldığı Doğu Sarayı adlı kitabını...

İki Öykü Bir Müzikal Sahne Performansı

Müzikal sahne performanslarıyla tanınan Almanya'nın önemli topluluklarından Con Tempo, "4. Frankfurt Sonbahar Günleri için Yeni Kompozisyonlar" başlığı altındaki şenlik kapsamında, Murathan Mungan'ın Almancada Palast des Ostens ("Doğu Sarayı") adıyla yayımlanan öykü kitabında yer alan...

Hiza Halay Haset

Birikim dergisinin Aralık 2008-Ocak 2009 tarihli 236 ve 237. sayısında ...

Çavuş'un Sırrı

Kaos GL dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 104. sayısında...

Kerim

Mühür dergisinin Ocak-Şubat 2009 tarihli 23. sayısında...

Hermes'in Kayıp Sözleri

Gösteri dergisi'nin Sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) 2008 tarihli 295. sayısında...

Müsamere Toplumu

Birikim dergisinin Ekim 2008 tarihli 234. sayısında...

Kötü Adam Kötü Kadın Aşkı Üzerine Küçük Bir Film

kitap-lık dergisinin Ekim 2008 tarihli 120. sayısında...

Varlık'ta 9 şiir

Varlık dergisinin Ekim 2008 tarihli 1213. sayısında...

Eşyanın Anahtar Olması

Notos öykü dergisinin Ekim-Kasım 2008 tarihli 12. sayısında...

Kar Prensi, Maske

Farklı ülkelerden ünlü yazarların, şairlerin yapıtlarının profesyonel çevirmenler tarafından İngilizceye kazandırılmasıyla bir kültürlerarası buluşma çerçevesi kurmayı amaçlayan; 1994 yılından bu yana yılda bir kez yayınlanan ve her sayısını bir temaya ayıran Two Lines dergisinin...

Çador Fransızcada

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'nın önemli ve saygın yayınevlerinden biri olan Actes Sud tarafından Jean Descat çevirisiyle 2008 nisanında Tchador adıyla yayımlandı...

Erlanger Poetenfest

Almanya'nın Erlangen kenti belediyesi Kültür Dairesi'nin her yıl düzenlediği "Erlanger Poetenfest" edebiyatın değişik alanlarında farklı biçimlerdeki arayışlara, yönelimlere yer veren ünlü bir edebiyat festivali...

Rüzgârlı günlerden sonra

Bilindiği gibi son kitabım Kadından Kentler nedeniyle 10 Nisan'da başlayıp 31 Mayıs'ta sona eren on altı kenti kuşatan geniş bir Anadolu turuna çıktım. Bu kadarı gerek basın-yayın organlarında yer alan haber ve söyleşiler nedeniyle, gerekse de sitede yayımlanan duyurulardan ötürü çoğu kişi tarafından biliniyor...

Çador Almancaya geliyor

Murathan Mungan'ın Çador adlı kitabı Fransa'dan sonra önümüzdeki aylarda Almanya'da da yayımlanıyor...

İtalyan yapımı Geyikler Lanetler İstanbul Tiyatro Festivali'nde

Istanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nin bu yılki konukları arasında İtalya'nın en önemli özel tiyatrolarından biri olarak kabul edilen Floransa'dan Arca Azzurra Teatro topluluğu da bulunuyor. Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler oyununu "La Maledizione del Cervo" adıyla İtalyanca olarak sahneleyecek olan Arca Azzurra Teatro

Yaz ekinoksunda paralel evrenler

Herkes için sıcak geçen bu yaz, çeşitli nedenlerle benim için iki kez, hatta üç kez sıcak geçiyor... Gündelik yaşamımda haline yoluna koymam gereken dağınık düzen onca şeyin ağırlığıyla katediyorum yazı, sıcağı, günleri... Hayır, sözü yine "Aylık Yazı"ların gecikmesine, bunun nedenlerine bağlayacak değilim; bunu artık biliyorsunuz, sanırım kabullendiniz de...

İkinci kez Cunda Adası'nda

Murathan Mungan ilk kez "Paranın Cinleri" nedeniyle 2006 yılında konuğu olduğu Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi'ne 20 ve 21 Haziran 2010 tarihlerinde bu kez şiirleriyle konuk oldu...

Ekim 2008'de Almanya

Çador'un Almanya'da yayımlanması, Doğu Sarayı'nın cep kitabı boyutunda yeni baskısının yapılması ve Frankfurt 2008 Kitap Fuarı'nın bu yılki "tema ülke"sinin Türkiye olması nedeniyle...

2010 Sonuna Kadar Düzyazı

Başlığı biraz uzatmak adına "2010 Sonuna Kadar Dere Tepe Düzyazı" da diyebilirdim.
Kimi zaman işimle ilgili bazı yeni öneriler geliyor bana. Hemen herkese biraz esprili bir dille şu yanıtı veriyorum: "Değil yeni bir projeye kalkışmak, 2010 Sonuna kadar kimselere selam bile verecek durumda değilim."...

kitap-lık'ta 1 şiir

Kitaplık dergisinin Şubat 2008 tarihli 113. sayısında...

Bir kitap bitirdiğinde, bir köşede durduğunda

Beş yıllık bir çalışmanın sonunda Kadından Kentler'i bitirdim. Kitap formatında alınan 300 sayfaya yakın bilgisayar çıktısı duruyor şu an masamın üzerinde. Bugüne dek kim bilir kaç kez okunmuş öyküler, şimdi iki adım geri çekilerek topluca okunmanın uzak gözleriyle bir kez daha didik didik ediliyor...

Katlanmış on parça kâğıt

Milliyet Sanat Dergisi'nin Şubat 2008 tarihli 587. sayısında Murathan Mungan'ın "Origami" adını verdiği köşesinde...

Viyana'da Okuma Programı

Avusturya'nın önemli kültür kurumlarından biri kabul edilen Alte Schmiede - Kunstverein Wien'in konuğu olarak Viyana'ya giden Murathan Mungan, 10 Kasım Cumartesi günü saat 18.00'de Theater Odeon'da Börte Sagaster'in sunumuyla katıldığı programda...

Viyana'da Sonbahar

İçinde Murathan Mungan'ın da yer aldığı Türkiye'den bir grup yazar, 8-12 Kasım 2007 tarihleri arasında Avusturya'nın önemli ve alternatif kültür kurumlarından biri kabul edilen Alte Schmiede - Kunstverein Wien'in konuğu olarak Viyana'da bir dizi okuma ve söyleşi etkinliğine katılacaklardır.

Edebi Maratoncu

Time Out İstanbul dergisinin Kasım 2007 tarihli 7. yıl 11. sayısında...

Başka bir yerden konuşmak

Üç ayda bir yayımlanan aralık dergisinin Ekim-Kasım-Aralık 2007 tarihli 1. sayısında...

Kırk Oda hikayelerinin Şehrazat'ı gibi

Tempo dergisinin 25 Ekim 2007 tarihli 43. sayısının Kitap Eki'nde...

Barselona Politik Filmler Festivali

Murathan Mungan, 27 Eylül ve 2 Ekim tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü yapılan Barselona Politik Filmler Festivali'nde jüri üyesi olarak görev yaptı...

Paranın Cinleri Yunancada

Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri kitabı, Anthi Karra çevirisiyle nisan ayı içinde Yunanistan'da yayımlandı. Yazarın Lal Masallar, Son Istanbul, Üç Aynalı Kırk Oda, Kırk Oda, Geyikler Lanetler'den sonra, Yunanistan'da yayımlanan altıncı kitabı oluyor bu...

Asti Teatro Şenliği'nde "La Maledizione del Cervo"

Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler adlı oyunu İtalya'nın önemli şenliklerinden biri sayılan ve bu yıl 29.su yapılan Asti Teatro Şenliği'nde, 3 Temmuz 2007 gecesi Arca Azzurra topluluğu tarafından "La Maledizione del Cervo" adıyla sahnelendi.

Eylülde Gel

Eylül benim için hep yaz tatilinin bitip de okulların açıldığı ay olmuştur. 12 Eylül'ün karanlık imgesi bile bende değiştirmemiştir eylülün anlamını. Okul yıllarımdan kalma bu köklü çağrışım, sonrasında da bütün bir hayatı öğrenci gibi yaşadığım ve kendimi hiç mezun etmediğim gerçeğiyle bütünleşerek yaşamımı ele geçirmiş olan bir ruh halilin ifadesidir.

Yaz Gibisi Var mı?

Murathan Mungan'ın son öyküsü "Yaz Gibisi Var mı?" adını taşıyor.

Dünyanın her yerinde entelektüeller korku nesnesidir

Altyazı dergisinin Temmuz - Ağustos 2007 tarihli 64. sayısında...

Sinema hakkında birçok şey

DIGITURK dergisinin Temmuz 2007 tarihli sayısında...

Sinemaya büyülenmek için gidiyorum

Total Film dergisinin Haziran 2007 tarihli 5. sayısında...

Filmleri hayatımızla seyrederiz

Milliyet Sanat Dergisi'nin Haziran 2007 tarihli 579. sayısında...

Geyikler Lanetler İtalya sahnelerinde

Floransa'nın önemli ve saygın topluluk- larından Arca Azzura Tiyatrosu, Murathan Mungan'ın Geyikler Lanetler oyununu...